Ile godzin dziennie pracuje opiekunka w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech nie należy do najłatwiejszych zajęć. Codzienne zajmowanie się podopiecznym, zwłaszcza chorym lub niepełnosprawnym, może obciążać fizycznie i psychicznie. Dlatego wiele opiekunek zadaje sobie pytanie: jaki zakres obowiązków czeka mnie na szteli? I jak wpłynie on na ostateczną liczbę godzin mojej pracy? Postaramy się dziś odpowiedzieć na te pytania.

Opieka w Niemczech: codzienny czas pracy

Jak wygląda plan dnia pracy opiekunki w Niemczech? To zależy – głównie od tego, w jaki sposób dzień spędza podopieczny. Postaraj się go poznać i zaakceptować. Nie jest mile widziane, gdy nowa opiekunka od razu zmienia harmonogram dnia. Pamiętaj, że Twój podopieczny ma swoje, wypracowane przez lata przyzwyczajenia, i zapewne nie chce z nich rezygnować. Dlatego zaplanuj dzień tak, by pasował Wam obojgu. Zazwyczaj ramowy plan przedstawia się następująco:

  • pobudka podopiecznego i pomoc w porannej toalecie oraz ubieraniu,
  • przygotowywanie i wspólne jedzenie śniadania,
  • wykonywanie obowiązków domowych (sprzątanie, pranie, zakupy),
  • gotowanie obiadu,
  • drzemka seniora (w tym czasie możesz planować wspólne popołudniowe aktywności),
  • spędzanie czasu z podopiecznym (gry planszowe, krzyżówki, spacery, rozmowy),
  • przygotowanie kolacji,
  • pomoc w wieczornej toalecie i przygotowanie seniora do snu.

Zazwyczaj, gdy osoba starsza zaśnie, masz chwilę dla siebie. Wtedy możesz zająć się swoim hobby, poczytać książkę, zadzwonić do rodziny w Polsce. W niektórych przypadkach podopieczny może wymagać wsparcia czy asekuracji w nocy, na przykład przy wyjściu do toalety. Taka potrzeba powinna być jednak wymieniona już w ofercie pracy dla opiekunki w Niemczech.

Liczba godzin pracy w niemieckiej opiece

Często słychać opinie, że opiekunka pracuje w Niemczech 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście, opiekunka ma zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w domu podopiecznego. Mimo to nie należy zapominać o kilku kwestiach. Każdy pracownik niemieckiej opieki ma prawo do chwili dla siebie, gdy nie zajmuje się pracą. Może to być wspomniany wcześniej wieczór albo każda inna pora ustalona wspólnie przez opiekunkę i rodzinę. Pracując w Niemczech, powinnaś mieć też czas na sen. Jeśli w umowie nie ma zapisu o wstawaniu i opiece w nocy, nikt nie może tego od Ciebie wymagać.

Opiekunka w Niemczech pracuje więc tyle, ile potrzebuje i sama organizuje sobie dzień. Musi przy tym pamiętać, że pomaga drugiemu człowiekowi, nierzadko ciężko choremu. Mogą więc zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, jak nagłe pogorszenie stanu zdrowia w nocy czy potrzeba pilnego wyjazdu do lekarza. Wtedy należy pomóc najlepiej, jak opiekunka potrafi.

Prawo a praca opiekunki w Niemczech

Wiele opiekunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej porusza temat czasu pracy, a konkretnie regulujących go prawnych postanowień. Inne nawiązują do nich, gdy na zleceniu pojawią się jakieś problemy. Niestety, nie ma odgórnie ustalonych zasad dotyczących godzin pracy w opiece w Niemczech. Powodem jest między innymi fakt, że spora liczba opiekunek jest zatrudniona na podstawie polskiej umowy zlecenie, nie na niemieckiej gewerbe. Obowiązują je zatem polskie zasady. Także wysokość wynagrodzenia opiekunki w Niemczech jest uzależniona od wielu czynników, jak umowa, doświadczenie, dostępność i właśnie czas pracy.

Dlatego tak istotne jest dogadanie się nie tylko z agencją, ale również z niemieckim pracodawcą. Opiekunka, wyjeżdżając na sztelę, powinna mieć jasność co do podziału obowiązków i czasu wolnego. Wiele informacji znajdziesz w ogłoszeniach – agencje dostępne na SenioPort opisują zlecenia bardzo dokładnie. Jeśli więc chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka w Niemczech, sprawdź najnowsze oferty.

Więcej na ten temat przeczytasz na: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Nie przegap

Zostaw komentarz

pięć × dwa =